Anasayfa Kişisel Gelişim Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven Nasıl Geliştirilir?

16 dk okundu
0
0
228
Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven kazanma teknikleri nelerdir? Özgüvenim nasıl yükselir? Özgüven kazanma yolları nelerdir? Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Merhaba sevgili okurum, olmak istediğin ben ile şu an hissettiğin ve olduğun ben arasında farklıları çıkarabilir misin? Peki bu farklar olmak istediğin benden çok uzakta ise bunun için moralin bozulur, ben neden böyleylim, benden adam olmaz, zaten bir işide tam yapsam şaşardım gibi ifadeler mi kullanıyorsun? Yoksa evet şu an olduğum ben ile olmak istediğim ben arasında farklılarlar var. Aslında olmak istediğim ben değilim. Ama bu hiç bir şeyin sonu değil ki tam aksine bu benim başlangıcım diyorsan doğru yoldasın.

Genel olarak kendimizle ilgili olumsuzluklar, hatalar, başarısızlıklarda kendimizi aşağılar, suçlar ve horlarız buda öncelikle bizleri mutsuz bireylere dönüştürüp sonrasında özgüvenimizin düşmesine sebep olur.

Özgüveni düşük olan bireylerde genel olarak verilen bir işi başaramama, altından kalkamama korkusu yatar. Beklentileri karşılayamayacağını düşünürsün ve o işten kaçmak istersin. Yeri gelir senden beklenenleri sırf başarsızılık ve beklentileri karşılayamayacağını düşünerek başkasına yaptırırsın. Aslında daha hiç birşeye başlamadın ve sonuçlarn ne olacağını hakkında bir fikrin bile yok.

Şimdi sizden birşey isteyeceğim. Daha önce başaramayacağınız, yapamayacağınız ve başkasına yaptırdığınız elbet birşeyler olmuştur. Şimdi o anı aklınıza getirin ve o anda yaşadığınız hayal kırıklığını ve o acı duyguyu düşünün. Şimdi sakin bir ortamda dikkatiniz dağılmayacak bir yere geçin. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Size daha önce verilmiş ve sizin yapmaya cesaret edemediğiniz, başarsızı olacağınızı düşündüğünüz konuya odaklanın. Verilen işi, görevi veya beklenti her neyse onun sonucunda başarılı olduğunuzu, sizden bekeleneni fazlası ile yerine getirdiğinizi hayal edin. Ama düşünüp geçmeyin güzelce düşünün o anı yaşayın, alacağınız övgü ve takdirleri düşünün. Başarının sizi nasıl hissettireceğini hayal edin.  İlk başta bunları düşünseydiniz belkide o işten kaçmayacak ve mücadele edecektiniz ve yapabilirim diyecektiniz. Başarsızı olsanız bile en azından denedim diyecektiniz.

İşte özgüveni tam olarak bu ikilemde genel olarak size ilk söylediğimi yapıyoruz. Yani sonucunun iyi yada kötü olacağı her konuda her zaman kötü sonuca odaklanıyoruz. Peki kendimize güvendiğimiz bir işte, yapabileceğimizi ve altıdan kalakabileceğimizi düşündüğümüz konularda böyle davranıyor muyuz? Hayır. Çünkü sonucunun iyi olacağını bildiğimiz konularda kendimize güvenimiz her zaman tam oluyor. Bu durumu hayatın her noktasında yapabilirsek özgüven problemimizide aşmış olacağız.

Peki özgüvenimiz nasıl geliştireceğim? Özgüven nasıl kazanlır? Özgüven kazanma teknikleri nedir? Özgüven eksikliğini nasıl yenerim? Hadi şimd bu sorulara yanıt arayalım…

 

Kendinizi Sevin ve Tanıyın: Özgüveninizin gelişiminde en temel madde sizin kendinize verdiğiniz değerdir. Kendinizi sevin. Çünkü hiç bir insan işe yaramaz, değersiz değildir. Kendinizi bilip güçlü yönlerinizi geliştirip zayıf yönlenlerinizde kendinizi aşağalamayıp kendinizi böyle kabul edip kendinizi güçlendirirseniz suçluluk, başarısızlık duygularından kurtalabilirsiniz. Her konuda iyi olmayabilirim. Benim zayıf yönlerim var ama ben kendimizi böyle kabul ediyorum ve seviyorum demeyi öğrenin.

Kendinizi Takdir Edin: Takdir edilmek, başarının karşılığını başkalarının tebrikleri ile sınırlandırmayın. İyi bir şey yaptığınızda, başarılı olduğunuz konularda, kendi beklentilerinizi karşıladığınızda kendinizi takdir edin. Güzel bir işin sonunda beklentileri karşıladığınızı düşünüyorsanız durumunuza göre kendinize ödüller verebilirsiniz. Eğer formuna çok dikkat eden biriyseniz, ödül olarak kendinize pizza sipariş edin. Yada alışveriş yapıp uzun zamandır almayı düşündüğünüz bir saat yada çantayı satın alın. Bu sizde pozitif etki bırakacak ve daha sonraki deneyim ve girişimlerinizde kendinize olan güveni yani özgüveninizin artmasına bir neden olacaktır.

Risk Alın: Hayatta her bir deneyimi fırsat olarak görün. Çünkü her yeni bir deneyim başarsızlık ile sonuçlansa size değer katar. Başarsızlık son değil başlangıçtır. Başarısız olduğunuzda ben becereksizim, bir işi yapamıyorum demek yerine bu sefer yapamadım ve başarsızı oldum fakat eksik ve hatalarımı kapatıp bunu başarabilirim. Bu şekilde düşünmezseniz eğer her yeni bir deneyimi ve fırsatı kaçırıp güvensizlik duygusu ile başbaşa kalacaksınız. Elinizden gelenin her zaman en iyisini yapın ve kendinize her zaman değer katın.

İletişim ve İfade Yeteneği: İyi bir iletişim ve ifade yeteneğiniz var ise insanlarla iyi bir şekilde iletişim kurabilir, düşüncelerinizi ve anlatmak istediklerinizi karşı tarafa rahatça aktarabilirsiniz. Bu durumda çevrenizde saygı duyulan, dinlenilen bir birey olabilirsiniz. Ayrıca iletişim ve ifade yeteneğinizin iyi olmamasından doğacak kötü sonuçlarıda ortadan kaldırabileceksiniz. Örneğin ifade ve iletişim yeteniği iyi olmayan bir birey, kendine güvendiği ve gerçekten iyi olduğu konularda bile sırf bilgiyi karşı tarafa aktaramadığından güvensizlik yaşamaya başlar. Eğer iletişim ve ifade yeteniğinizin iyi olduğuna inanarsanız topluluk önünde konuşma yeteniğinide kazanırsınız. Çünkü sizi dinleyenlere gerçekten bilgi aktarabileceğinize inanıyorsunuz ve bu konuda özgüveniniz yüksek demektir.

Duygularınızı Kontrol Edin: Duygularınızın esiri olmayın. Olumsuz sonuçlarda doğan suçluluk, başarısızlık ve benzeri duygularınız ile ortaya çıkan mutsuzluk halinden kurtulmaya çalışın. Bu duygu durumundan çıkmak için sizi mutlu eden ve dinginleştiricek olan şeylere yönelin. Kendinizi tanırsanız eğer bu durumlarda duygularınızın esiri olmaktan çıkarsınız ve özgüven düşüklüğü ile oluşan mutsuzluk duygusandan çabucak çıkabilirsiniz.

Öğrenmeye Açık Olun: Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, kendinize verdiğiniz değer o kadar çok artar. Yeni bilgiye her zaman aç olmalısınız. Meraklı olun, öğrenin, okuyun, gezin, izleyin.

Düzenli Olun ve Bütçe Yapın: Hayatınızın düzenli ve programlı olması kontrolün elinizde olduğunu gösterir ve kötü sürprizleri en az seviye indirir. Bu durum bütçeniz içinde geçerlidir. Planlı programlı bir hayat ile kontrolü elinizde tuttuğunuz sürece özgüveniniz bu konuda yüksek olacaktır.

Dış Görüşünüz ile Barışık Olun: Hepimiz güzel, fit bir vücuda sahip olmak isteyebiliriz. Fakat hepimiz öyle değiliz. O zaman önümüzde iki yol var. Ya kendiniz ile barışık olacaksınız, yada olmak istediğiniz ben için mücadele edeceksiniz. İkisininda sonunda mutluluk var. Karar sizin.

Kendinize Hedefler Koyun: Mutlaka hedefleriniz olsun Hayatta hepimizin büyük hayalleri ve hedefleri vardır. Fakat kendinize ulaşılması zor ve imkansız hedefler yerine küçük ve ulaşılması biraz gayret gerektiren hedefler koyabilirsiniz. Hedeflerinize ulaştığınız zamanki duygularınız mutluluk ve güven duygularını artıracaktır.

Olumsuz Yorumlara Dikkat Edin: Ailemiz, akrabalarımız, eşimiz, arkadaşlarımız, komşularımız her konuda bizimle aynı şeyleri düşünmeyebilir. Sizin kendinizi motive ettiğiniz bir konuda sizi hayal kırıklığına uğratabilirler. Yada yapmak istediğiniz, üstlenmek istediğiniz bir şeyi yapamayacağınızı, boş yere uğraştırığınızda söylerler. Bu konuda en doğru kararı yine siz verebilirsiniz.  Kendinizi tanırsanız eğer sınırlarınızı bilirsiniz ve neyi yapıp ne yapamayacağınızıda çok iyi bilirsiniz. O nedenle kendinizi iyi tanıyın ve çevrenizdeki insanlardan gelen yorumları ilk başta süzgeçten geçirin.

Yukarıda üstünde durduğumuz maddelerin hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Size uygun olanları hakkında çalışmalar yaparak kendine güvenen, özgüveni yüksek bir birey olmak için tek yapmanız gereken kendinizle mücadele etmektedir.

Son olarak herşeye olumsuz bakmayı, her konuda ilk başta kötü yorumlar yapmayı, diğer insanların sürekli olumsuz yönlerini görmeyi bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Umarım bu makalemden kendinize yararlı notlar çıkartabilirsiniz. Mutlu, umutlu ve hayat dolu bir yaşam sürmenizi diliyorum.

 • Özgüven Nedir?

  Özgüven nedir? Nasıl Geliştirilir?

  Sevgili okurum, seninle bu yazımda özgüvenin ne olduğunu, özgüven eksikliğini nasıl yenebi…
Daha Fazla İlgili Makaleleri Yükle
 • Farmasi Görsel Paketi

  Kısa bir süreliğine ilk siparişte inanılmaz indirimlerle sahip olacağınız Farmasi Görsel P…
 • Çekiliş Paketi

  Merhabalar, instagramda son yıllarda çekilişlerin ilgi görmesi ve bir çok çekiliş sayfasın…
 • Takip ve Beğeni Paketi

  Instagram için etkinlik gruplarınıza, admin sayfalarında vb. yerlerde kullanabileceğiniz ş…
 • Ek Gelir ve Logo Paketi

  Instagram’ın aslında bir görsel platformu olduğunu ve görsellerin kalitesinden, görs…
 • Meydan Okuma Kabul Edildi! Türkçe Motivasyon Videosu

  Önümdeki zorluklarla yüzleşeceğim ve yenilgiyi kabul etmeden önce öleceğim. Zorluklarla yü…
 • Web sitesi yaptırmak istiyorum

  Bu yazıyı okuyorsanız eğer sizde web sitesi yaptırmak istiyorsunuz fakat kafanız çok karış…
Daha Fazla Yükle Merabu
 • Özgüven Nedir?

  Özgüven nedir? Nasıl Geliştirilir?

  Sevgili okurum, seninle bu yazımda özgüvenin ne olduğunu, özgüven eksikliğini nasıl yenebi…
Daha Fazla Yükle Kişisel Gelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Tarçınlı Portakallı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Kısa ve öz… 🙂 Öncelikle klasik soğuk kahvenizi hazırlayın. İstediğiniz büyüklükte bi…