Anasayfa Kişisel Gelişim Özgüven nedir? Nasıl Geliştirilir?

Özgüven nedir? Nasıl Geliştirilir?

13 dk okundu
0
0
242
Özgüven Nedir?

Sevgili okurum, seninle bu yazımda özgüvenin ne olduğunu, özgüven eksikliğini nasıl yenebileceğini, özgüven eksikliğinin nelere yol açabileceğini, özgüvenini arttırmak için neler yapabileceğini ve buna benzer konulara çok detaya inmeden değineceğim.

Özgüven nedir?

Bir çok insan özgüveninin eksik olduğunu o nedenle de bazı şeyleri yapamadığını, girişken olamadığını, hakkını savunamadığını ve benzeri şeyleri söylerler. Yada bazı kişileri görünce bununda özgüveni tavan yapmış deriz. Peki nedir bu özgüven?

Öncelikle benim özgüvenim yok kelimesi baştan yanlış kullanılmaktadır. Özgüven tüm insanlar için gerekli bir duygudur ve herkesin özgüveni vardır. Kişiden kişiye bu durum değişmektedir. Herkes kendini iyi gördüğü yada kendisini beğendiği konularda özgüven sahibidir. Aslında özgüven derecesi ve kendine olan güveni fazladır da diyebiliriz.

Özgüven kendimiz biçtiğimiz değeri ifade etmektedir. Yani özgüvenimiz kendimize verdiğimiz değer ile doğru orantılı seyreder. Kendimizi gerekli bulmadığımız konularda, eksiklik hissettiğimiz konularda özgüvenimizin düşük olduğunu söyleriz ve bu konuda sıkıtı yaşarız.

Özgüven Gelişir mi?

Özgüven durağan bir duygu durumu değildir. Farklı zaman, ortam ve durumlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ben bu satırları yazarken kendimden emin bir şekilde sizlere yararı olacağına inanarak yazıyorum. Bu durumda benim özgüvenim düşük değil demektir. Fakat hiç bilmediğim bir konu hakkında oturup makale yazmaya kalkışırsam eğer otomatikman özgüvenim düşecek ve çöküntü haline bürüneceğim. Çünkü yazdığım makalenin doğru olmayacağına, güzel bir makale yazamayacağıma ve yazdığım makalenin kimse tarafından sevilmeyeceğine inanacağım. İşte özgüven tam olarak böyle bir şeydir. Kendimize biçtiğimiz değer, kendimizi bir konu hakkında nasıl gördüğümüzdür.

Bazen özgüveni yüksek kişileri kendini beğenmiş ve ukala olarak tanımlanırız. Aslında bu benzetme yanlıştır. Çünkü özgüveni yüksek olan kişi kendinin farkındadır, neler yapıp neler yapamayacağını bilir ve bunlardan dolayı ruhsal çöküntüye girmez. Bir iş yapacağı zaman birinin onayına ihtiyaç duymaz ve sınırlarını ona çizere işini tamamlar. Az önce kendimle verdiğim örnekte özgüveni yüksek biri olarak kendimi tanımlarsam eğer evet bu konuda makale yazabilirim fakat yemek tarifi yazmam için o yemeği yapmam gerekiyor bilmediğim ve eksik olduğum konuda makale yazmam doğru değil diyebilmeliyim ve bu durum bende olumsuz etki bırakmamalıdır. Çünkü özgüven doğuştan kazanılan bir yetenek değildir.

Özgüveninizin oluşması ve gelişmesi için fazlası ile sosyal faktörler, ailesel faktörler vardır. Fakat en önemli faktör yine biziz. Kişinin kendi kimliğini doğru analiz etmesi, kendisi hakkında olumsuz gördüğü yanlarını olumlu tarafa çekmesi ve bu yönde verdiği mücadele ile özgüven artırılabilir.

Özgüven çocukluk yıllarında aile bireylerinin davranışları ile oluşmaya ve gelişmeye başlamaktadır. Genel olarak çocuk eğitimlerinde çocuğu aşırı şekilde mükkemmelliyetçi, aşırı korumacı ve bağımsızlığını engelleyecek şekilde davranırsanız çocuk her hatasından hüsrana uğratacak tavırlar sergilerseniz çocuğun duygusal gelişimi sürecinde ruhsal çöküntüler ve özgüven eksiliği oluşacaktır.

Diğer bir yandan çocuğunuza destekleyici eğitim verip, yaptığı yanlışlarda doğruyu bulmasını sağlayabilir, iyi yönlerinde ve girişimlerinde çocuğunuzu desteklerseniz ve bu şekilde çocuğunuzu severseniz çocuğunuzda kendisine güvenmeyi öğrenir.

Özgüvenin Düşük Olmasının Bazı Sebepleri

Bir çok bireyde kendine güvensizlik, işe yaramamazlık, doğruyu bulamamazlık duyguları yoğundur. Ancak bu bireylerin büyük bir kısmı aslında kendi yeteneklerinden, kendi kimliklerinden dolayı bu halde değildirler. Aile ve çevrenin etkisi ile kişi zorla bazı beklentiler içine girer. Örneğin bir kişiye çocukluğundan sen doktor olacaksın diye sürekli baskı yapılırsa ve o kişi doktor olamaz ise bu o kişide özgüven eksiliği ve ruhsal çöküntüye sebep olacaktır. Belki doktor olmasını istediğiniz kişi ticaret yapacak ve çok iyi işler başaracaktır. Fakat siz kişinin kendi kimliğini tanımasına ve öğrenmesine zaman vermeden başka bir hedefi önüne koyarak duygusal çöküntü için zemin hazırlamış oluyorsunuz.

İlk baştada söylediğimiz bireyin özgüveni kendisini bilmesi, sınırlarını koyması ve sınırlarını aşmayacak hedefler koyması ile belirlenebilir. Birey kendisinin ne durumda olduğunu, olmak istediğini iyi kavraması gerekmektedir. Eğer olduğu durum ile olmak istediği durum bambaşka ve olduğu durum olmak istediği duruma göre kötüyse olmak istediği duruma gelmek için kendini geliştirmelidir. Çünkü bir kişi olmak istediği durumdaysa özgüveni de artacaktır.

Özgüveni Düşük İnsanların Özellikleri

Özgüveni düşük olan kişiler genel olarak doğal merakını kaybetmiş, başarısızlık ve hata yapma korkusu taşıyan, başarısız olacağı konularda veya bilgisi olmadığı konularda o ortamdan kaçınmaya kaçınan, telafi ve bahane stratejileri kullanan,  kendilerine etiketleme yapan kişilerdir. Bu kişiler özellikle eleştirilere çok duyarlıdırlar, rakabet ortamlarında isteksiz ve umursamaz görünürler. Yanlışlarının düzeltmesi gerektiğini söylenince fazla hassas ve tepki verici olabilirler.

Özgüveni Yüksek Olan Kişilerin Özellikleri

Bu kişiler meraklıdır ve öğrenmeye her daim açtırlar. Özgüveni yüksek kişiler mücadeleci, dikkatli ve yaptığı yada öğreneceği bir şeye yoğunlaşmayı başarırlar. Eksiklerini, hatalarını ve başarısızlıklarını kendilerini geliştirmek için fırsat olarak görürler ve bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmesini bilirler. Eleştirilere karşı hoşgörülü olurlar. Kendisinin farkındadır, güçlü ve zayıf yönlerini iyi analiz ederler. Genellikle başkaları ile yarış halinde görünebilirler fakat aslında kendileri ile yarış içerisindedirler.

Özgüven oranını iyi yada kötü etkileyecek bir çok faktör vardır. 3 ile 5 yaşlarında duygusal gelişimin başlaması ile özgüvende oluşmaya başlar. Özgüven her yaşta geliştirilebilir ve kişinin kendisini iyi analiz etmesi ve benliğinin farkında olup buna göre davranması, olumsuz yönlerini görmesi ve bu yönlerini düzeltmeye odaklanması ile geliştirilebilir.

Kendinizi sevin, sınırlarınızı bilin ve bilgiye aç olun gerisi zaten huzur, mutluluk ve bol özgüven olacaktır…

Diğer makalelerime göz atmak istersen buraya tıklaman yeterli olacaktır.

Aşağıdaki linklerden özgüven testi yapabilir ve özgüveninizin ne derecede olduğunu aşağı yukarı ortaya çıkartabilirsiniz.

Özgüven testi 1 

Özgüven testi 2

Özgüven testi 3

Özgüven Nasıl Geliştirilir? isimli yazımızı okumak için tıklayın.

 • Meydan Okuma Kabul Edildi! Türkçe Motivasyon Videosu

  Önümdeki zorluklarla yüzleşeceğim ve yenilgiyi kabul etmeden önce öleceğim. Zorluklarla yü…
 • Özgüven Nasıl Geliştirilir?

  Özgüven Nasıl Geliştirilir?

  Özgüven kazanma teknikleri nelerdir? Özgüvenim nasıl yükselir? Özgüven kazanma yolları nel…
Daha Fazla İlgili Makaleleri Yükle
 • Farmasi Görsel Paketi

  Kısa bir süreliğine ilk siparişte inanılmaz indirimlerle sahip olacağınız Farmasi Görsel P…
 • Çekiliş Paketi

  Merhabalar, instagramda son yıllarda çekilişlerin ilgi görmesi ve bir çok çekiliş sayfasın…
 • Takip ve Beğeni Paketi

  Instagram için etkinlik gruplarınıza, admin sayfalarında vb. yerlerde kullanabileceğiniz ş…
 • Ek Gelir ve Logo Paketi

  Instagram’ın aslında bir görsel platformu olduğunu ve görsellerin kalitesinden, görs…
 • Meydan Okuma Kabul Edildi! Türkçe Motivasyon Videosu

  Önümdeki zorluklarla yüzleşeceğim ve yenilgiyi kabul etmeden önce öleceğim. Zorluklarla yü…
 • Web sitesi yaptırmak istiyorum

  Bu yazıyı okuyorsanız eğer sizde web sitesi yaptırmak istiyorsunuz fakat kafanız çok karış…
Daha Fazla Yükle Merabu
 • Özgüven Nasıl Geliştirilir?

  Özgüven Nasıl Geliştirilir?

  Özgüven kazanma teknikleri nelerdir? Özgüvenim nasıl yükselir? Özgüven kazanma yolları nel…
Daha Fazla Yükle Kişisel Gelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Hareketleri ve Düşmeleri Takip Eden Akıllı Ayakkabılar Geliyor

Teknoloji ilerledikçe karşımıza dikkat çekici ve yaşamı kolaylaştırabilecek güzellikler çı…